گرافیک دانلود
مشاهده
گرافیک دانلود
مشاهده

اطـلاعیــه

1. با توجه به اینکه هر کدام از فایل های دانلودی در سایت گرافیک دانلود ، خودشان از تعدادی زیادی طرح و فایل تشکیل شده اند و عکس نشان داده شده در هر صفحه ، فقط بخش کوچکی از آن است و برخی از این عکس ها هم کیفیت مناسبی ندارند ، به منظور مشاهده ی تمامی طرح های موجود در فایل موردنظرتان با کیفیت بالا ، لینک پیش نمایش را مشاهده نمائید (در انتهای صفحه ی هر مطلب ، کنار دانلود)
2. ** برای دانلود هر فایل بهتر است از مرورگر موزیلا فایر فاکس استفاده و یا یکی از نرم افزارهای “مدیریت دانلود” را از اینجا دریافت کنید و از این طریق اقدام به دانلود راحت و سریع تمامی فایل های سایت گرافیک دانلود نمائید .
3. مجموعه ی گرافیک دانلود روزانه بیش از 50 فایل از جدیدترین طرح های منحصربه فرد را در سایت خود به منظور استفاده ی گرافیست های گرامی آپلود می نماید، لذا به منظور دانلود طرح های جدید هر روز به گرافیک دانلود، بزرگترین مرجع فایل گرافیک ایران مراجعه نمائید

اینفوگرافیک و تاریخچه آن از باستان تا کنون


(4513 مطلب ارسالی)


آیا این جمله را بارها شنیده‌اید؟ «ارزش یک تصویر بیش از هزار کلمه است». گرافیک دانلود به شما توضیح می دهد :

این جمله بیانگر ارزش و کارایی ارتباط تصویری (visual communication) است. بیشترین دریافت ما از محیط پیرامونمان به‎وسیله ی قوه بینایی صورت می‌گیرد و مغز ما علاقه ی زیادی به تجزیه‌ و تحلیل اطلاعات به‌صورت تصویری دارد؛ بر همین اساس اگر اطلاع‌رسانی و انتقال پیام به کمک تصویر صورت پذیرد، اثرگذاری و مدت ماندگاری آن در ذهن مخاطب بیشتر خواهد بود. اینجاست که اینفوگرافیک‌ها به یاری ما می‌آیند.

اینفوگرافیکها نمایشگران تصویری اطلاعات و داده‌ها هستند و
هدف آن‌ها ارائه دادن سریع و ساده اطلاعات پیچیده است.

در واقع اینفوگرافیک‌ها به کمک عناصر دیداری نظیر عکس، نمودار، نقشه، دیاگرام و … سعی می‌کنند تا مجموعه‌ای از داده‌ها و اطلاعات پیچیده را به‌گونه‌ای به تصویر درآوردند که پیام به شیوه‌ای سریع و قابل‌فهم به مخاطب منتقل شود.

infography (11)

واژه‌شناختی

واژه اینفوگرافیک (infographic) مختصر عبارت information graphic است که فرهنگستان زبان و ادب فارسی «اطلاع‌نگاشت» را معادل فارسی آن معرفی کرده است . البته ممکن است عباراتی چون گرافیک اطلاع‌رسان، داده نما، اینفوگرافی، اینفوگراف و … در سایر رسانه‌ها دیده شود.
دیداری‌سازی داده‌ها یا Data visualization از دیگر عباراتی است که اغلب در کنار اینفوگرافیک‌ها بکار برده می‌شود. دیداری‌ سازی داده‌ها در حقیقت به تصویر درآوردن داده‌ها و مقادیر اندازه‌گیری شده عددی با استفاده از نقشه‌ها؛ سلسله‌مراتب؛ شبکه‌های سری‌های زمانی و انواع نمودارها است.

تاریخچه اینفوگرافیک

٣٠,٠٠٠ سال پیش از میلاد

اولین نمونه‌های اینفوگرافیک‌ به اواخر عصر سنگ در غار شُوِه (Chauvet) در جنوب فرانسه باز می‌گردد که پیشینیان ما، پرتره‎هایی از حیوانات را بر روی دیواره غارها نقاشی کرده اند.

infography (2)

٣,٠٠٠ سال قبل از میلاد

خط هیروگلیف مصری از نمونه‌های خوب اینفوگرافیک اولیه است که از نمادهای گرافیکی و آیکون‌ برای بیان مقاصد گوناگون پدید آمد.

infography (4)

١٣۵٠ میلادی

نیکول اورسم (Nicole Oresme)، از فیلسوفان مهم قرون وسطی بود که یکی از اولین گراف‌ها را برای تشریح چگونگی اندازه گیری حرکت اشیا ترسیم نمود.

infography (6)

١۵١٠ میلادی

لئوناردو داوینچی، نابغۀ دوران رنسانس، با ترکیب کردن نوشته‌های آموزشی با تصاویر مربوط به آن ، مخصوصاً در عرصۀ آناتومی بدن انسان و شرح اختراعات و سازه‌های مهندسی خود از مبتکران تصویر گری علمی بوده است.

infography (1)

١٧٨۶ میلادی

ویلیام پلی‌فیر (William Playfair) مهندس اسکاتلندی و از پیشگامان دیداری‌سازی داده‌ها (Data Visualization) بود. او در کتاب خود بنام اطلس سیاسی تجاری، برای اولین بار با استفاده از نمودارهای خطی، دایره‌ای و میله‎ای ؛ به تشریح داده‌های عددی پرداخت.

infography (9)

١٨۵٠-١٨٧٠ میلادی

چارلز جوزف مینارد (Charles Joseph Minard)، مهندس عمران فرانسوی ؛ برای توضیح آمارهای جغرافیایی از ترکیب نقشه‌ها با نمودارهای جریان (Flow Chart) استفاده نمود. یکی از مشهورترین بصری سازی داده‌ها او ، علت ناکامی ناپلئون در حمله به روسیه می باشد. او مجموعه ای از داده‌های پیچیده (موقعیت ؛ مسیر حرکت ؛ شکست سربازان و وضعیت آب و هوا) یک دوره را در یک اینفوگرافیک به نمایش در آورد.

infography (5)

١٨۵٧ میلادی

فلورانس نایتینگل (Florence Nightingale)، پرستار انگلیسی در جنگ جهانی ، با ترکیب نمودار انباشته یا پشته ای (Stacked Bar) و نمودار دایره ای به تشریح تلفات و علل مرگ‎ و‎ میر سربازان در جنگ  پرداخت. او به کمک این اینفوگرافی توانست ملکه ویکتوریا را برای بهبود وضعیت بیمارستان‌های ارتش متقاعد نماید.

infography (7)

١٩٣٠ – ١٩۴٠ میلادی

زبان تصویری ایزوتایپ (Isotype) طلایه دار دوران مدرن : یک شیوه ارتباط بصری که توسط اتو نویرات (Otto Neurath)، فیلسوف اتریشی وسعت یافت و برای آموزش ایده‌ها و مفاهیم از آیکون و تصاویر از آن استفاده می‌شد.

infography (8)

١٩٧٠-١٩٩٠ میلادی

اینفوگرافیک ها به یک جریان اصلی و محبوب در میان مجلات و نشریات تبدیل شدند. نشریاتی چون The Sunday Times, Time Magazine, USA Today از اینفوگرافیک ها برای ساده تر کردن اطلاعات و بالا بردن درک مسائل پیچیده استفاده کردند.

infography (10)

١٩٧۵ میلادی

ادوارد تافتی (Edward Tufte)، آماردان و مجسمه‌ساز از ایالات متحده آمریکا، پدر دیداری‌سازی داده‌ها به شیوه امروزی است. او با برگزاری چند سمینار و نگارش چند کتاب در زمینه طراحی اطلاعات (information design) از پیشگامان اینفوگرافیک و دیداری‌سازی داده‌ها است.

infography (3)

٢٠٠٠ تا امروز

با گسترش روز افزون اینترنت و رسانه‌های مجازی، اینفوگرافیک‌ها بصورت گسترده ای در فضای مجازی وب استفاده می‌شوند. استفاده از نرم‌افزارهای رایانه‌ای باعث شد تا اینفوگرافیک‌ها با سرعت بیشتر و تکنیک‌های متنوع تری طراحی شوند.

infography (12)

انواع اینفوگرافیک

اینفوگرافیک ها بر اساس شیوه پیاده سازی به چهار دسته ی اصلی طبقه بندی می‌شوند:

ایستا (Static)، پویا (Dynamic)، تعاملی (Interactive) و فیزیکی (Physical).

اینفوگرافیک فیزیکی Physical

اطلاعات در قالب یک حجم یا ماکت سه‎بعدی نشان داده می‎شود.

اینفوگرافیک تعاملی Interactive

اطلاعات معمولا در بستر وب و بنابر انتخاب کاربر به نمایش در می‎آید.

اینفوگرافیک پویا Dynamic

اطلاعات در یک توالی خطی بصورت متحرک و انیمیشن ارائه می‎شوند.

اینفوگرافیک ایستا Static

کلیه اطلاعات در یک نگاه بصورت یک تصویر واحد نمایش داده می‎شوند.

کاربردهای اینفوگرافیک

استفاده از اینفوگرافیک‌ها باعث می‌گردد تا مخاطبان حجم قابل توجهی از داده‌ها و اطلاعات را که شکل نوشتاری آن ممکن است مقاله بلند بالایی را تشکیل دهد، به سادگی در قالب یک تصویر دریافت کند و آن را تا مدت‌ها در خاطر بسپارد. از اینفوگرافیک ها می‌توان در حوزه‌های گوناگون و بسیاری بهره برد.
استفاده از اینفوگرافیک‌ها به عنوان ابزارهای رهگیری؛ رزومه یا سوابق افراد؛ گزارش‌ها و کاربرگ‌ها؛ خبر و اطلاع‌رسانی؛ تبلیغات؛ معرفی و ارائه؛ یادگیری و آموزش تنها بخشی از کاربردهای آن‌ها است.

منابع و مآخذ:

۱. Merieb, E. N. & Hoehn, K. (2007). Human Anatomy & Physiology 7th Edition, Pearson International Edition
۲. Mark Smiciklas (2012). The Power of Infographics: Using Pictures to Communicate and Connect with Your Audience. QUE BIZ-TECH
۳. Jennifer George-Palilonis (2006). A Practical Guide to Graphics Reporting: Information Graphics for Print, Web & Broadcast. Focal Press
۴. Heer, J., Bostock, M., & Ogievetsky, V. (2010). A tour through the visualization zoo. Communications of the ACM
۵. Venkatesh Rajamanickam (2005). Infographics Seminar Handout. National Institute Of Design Ahmedabad
۶. www.visual.ly/history-of-infographics
۷. www.rc.majlis.ir/fa/law/show/796638
۸. www.persianacademy.ir/fa/word
ShortLink:   http://graphicdownload.ir/?p=72